شاه توت

این وبلاگ به سایت www.maahang.com منتقل شده حتما به ما سر بزنید

ماهیان غول پیکر آب‌های شیرین
نویسنده : - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٩

 


 

زب هوگان بیولوژیست از 3 سال پیش ریاست طرح مگافیش‌ها یا ماهیان غول پیکر را برعهده دارد که هدف آن نجات حدود 20 گونه از ماهیان آب های شیرین است که بیش از 2 متر طول و 100 کیلوگرم وزن دارند. این ماهیان غول پیکر در تلاش برای بقا شکست خورده و به پایان راه نزدیک شده اند. اغلب این مگافیش ها در آب های شیرین رودخانه ها و دریاچه های آسیای شرقی زندگی می کنند. آلودگی آب های رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین که زیستگاه این ماهیان هستند ، صید بی رویه و عواملی از جمله احداث سد، آب بند و غیره نسل ماهیان غول پیکر آب شیرین را به خطر انداخته و این جانوران آبزی باشکوه در شرف انقراض هستند.گزارشی تصویری از 10 مگا فیش یا ماهیان غول پیکر آب های شیرین.

 

یک پسر جوان در ساحل رودخانه تونلی ساپ در نزدیکی شهر پنوم‌پن پایتخت کامبوج با یک ماهی بارب غول‌آسا که صید شده عکس یادگاری گرفته است. البته این ماهی برای مطالعه گونه‌های ماهیان غول‌پیکر حوزه رودخانه مکونگ پس از صید از آب علامت‌گذاری شده و دوباره رها شد. ماهی بارب غول‌آسا می‌تواند تا سه متر طول و 300 کیلوگرم وزن داشته باشد.

 

 

تصویر یک ماهی بالغ گونه آرا پایما در یک آکواریوم در مانائوس در برزیل که یک غواص وارد محوطه نگهداری آن شده است. این ماهی غول‌پیکر آمریکای جنوبی یکی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان محسوب می‌شود. نسل آن در خطر انقراض قرار گرفته و دولت برزیل برنامه‌ای را برای حفظ نسل این ماهی که تا سه متر طول و بیش از 180 کیلوگرم وزن دارد به اجرا گذاشته است.

 

 

تصویر یک جفت ماهی استورژون چینی در آکواریومی در شهر پکن. این گونه ماهی آب شیرین نیم تن وزن داشته و طول آن بالغ بر 5 متر است. استورژون چینی آب شیرین یکی از بزرگترین گونه‌های ماهی استورژون در روی زمین محسوب شده و نام آن در فهرست قرمز گونه‌های در شرف انقراض ثبت شده است.

 

 

تصویر رویارویی یک مرد ماهیگیر کامبوجی که به همراه همکارش قصد صید یک ماهی بارب غول‌آسا در رودخانه تونلی ساپ درنزدیکی شهر پنوم‌پن را دارد. هر سال ماهیگیران ساکن ساحل رودخانه تونلی ساپ بین 5 تا 10 ماهی بالغ بارب غول‌آسا را شکار کرده و موجب شده‌اند این منطقه که آخرین زیستگاه این گونه ماهیان باشکوه است از وجود آنها تهی شوند.

 

 

یک کارشناس حفظ حیات ماهیان غول‌آسا یک سفره ماهی گونه استینگری غول‌پیکر را در رودخانه مکونگ در کامبوج بیرون کشیده تا آن را علامت‌گذاری کند. این سفره‌ماهی بزرگترین گونه سفره‌ماهیان آب شیرین در روی کره زمین است و بیش از 4 متر طول دارد.

 

 

روزگاری دریاچه‌های بزرگ آمریکای شمالی و رودخانه می‌سی‌سی‌پی مملو از ماهیان غول‌پیکر استورژون زرد بود. این غول‌های آب شیرین که عمری بس دراز داشته امروز تقریبا نسل‌شان تقریبا منقرض شده است. در سال 1953 در کانادا دانشمندان گونه‌ایی از استورژون زرد را صید کردند که با 2 متر طول 152 سال عمر داشت.

 

 

یک تصویر یک گربه ماهی غول‌پیکر رودخانه مکونگ یکی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان که توسط یک ماهیگیر صید شده است. گربه ماهی غول‌پیکر مکونگ 3 متر طول و بیش از 300 کیلوگرم وزن دارد و نسل آن امروز در تهدید انقراض است.

 

 

تصویر دیدنی یک مرد ماهیگیر کامبوجی که در کنار یک گربه ماهی غول‌پیکر حوزه مکونگ در آبهای رودخانه تونلی‌ساپ شنا می‌کند. ماهیگیران این گونه باشکوه که حدود 230 کیلوگرم وزن داشت را صید کرده و پس از آن که زب هوگان آن را علامت‌گذاری کرد، این ماهی باشکوه دوباره در آبهای زیستگاهش آزاد شد.

 

 

تصویر سر یک ماهی گونه تایمان که بزرگترین ماهی آزاد جهان محسوب می‌شود. برخی از ماهیان تایمان تا 2 متر طول و بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند. زیستگاه این ماهی در آب‌های شیرین رودخانه‌های شرق روسیه، مغولستان و چین بوده و به دلیل صید بی‌رویه و آلوده شدن آب‌های زیستگاه ماهیان تایمان نسل آن اکنون در خطر از بین رفتن قرار دارد.

 

 

دو نوجوان دو گربه ماهی رودخانه تونلی‌ساپ در کامبوج را که صید شده‌اند روی دوش حمل می‌کند. این ماهی‌های صید شده علی‌رغم جثه‌شان هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند.صید بی‌رویه این ماهی‌ها که بسیار دیر به سن بلوغ می‌رسند باعث شده تا جمعیت آنها در 20 سال گذشته در حوزه مکونگ 90 درصد کاهش یابد.

 

 

تصویر جالب یک قزل‌آلای غول‌آسای اوراسیا که در عین حال به عنوان گونه‌ای از ماهیان تایمان شناخته می‌شود. این ماهی برای خوش اشتهایی‌اش که می‌تواند هر چیزی اعم از ماهی تا اردک و حتی موش‌های خرما را بخورد، شهرت دارد. این ماهیگیر که این گونه یک و نیم متری را در آبهای رودخانه آق ـ اور در شمال مغولستان یافته است در حال بیرون کشیدن ماهی دیگری از گونه خودش از شکم این قزل‌آلای غول‌آسا است.


comment نظرات ()