نمی‌توانم تصمیم بگیرم!؟

«با همه انتخاب‌هایی که داریم، شگفت‌انگیز است که از دودلی و پشیمانی رنج می‌بریم.» هر روز، ما با تعداد بی‌شماری از انتخاب‌های گیج‌کننده روبه‌رو هستیم؛ از انتخاب‌های ساده مانند «انتخاب نوع قهوه‌ای که صبح می‌خواهیم بنوشیم» گرفته تا انتخاب‌های پیچیده مانند «قبول ترفیع شغلی در محل کار.» مغز ما با انتخاب‌های رنگارنگ بمباران می‌شود. برای بسیاری از ما که دچار دودلی و تردید هستیم، گزینه‌های انتخابی زیاد دنیای مدرن باعث تشدید اضطراب می‌شود و همواره احساس نارضایتی خواهیم داشت.


--------------------------------------------------------------------------------

در دنیای نیاکان ما، هر مورد خوب که روبه‌رویشان بود، قابل انتخاب بود، ما در دنیای امروز نمی‌توانیم آن‌گونه عمل کنیم، امروزه سبک و سنگین کردن انتخاب‌ها بسیار مشکل است. نمی‌توانیم براحتی به مورد جذابی که پیش‌ رویمان قرار گرفته «نه» بگوییم تنها به این دلیل که موارد دیگر جذاب‌تر هستند. این عوامل باعث القای عدم توانایی در تصمیم‌گیری می‌شوند، با داشتن انتخاب‌های فراوان براحتی نمی‌توان یک گزینه را انتخاب کرد. افزایش احساس عدم اطمینان، در حقیقت باعث می‌شود نتوانیم هیچ‌گاه یک تصمیم درست بگیریم چون نمی‌دانیم انتخاب ما بهترین انتخاب بوده یا نه، بنابراین باید با نوعی بلاتکلیفی زندگی کنیم. حتی وقتی انتخاب می‌کنیم هم اغلب از انتخاب خود راضی نیستیم، دائما به انتخاب‌هایی که از دست داده‌ایم فکر می‌کنیم.ریشه این تردید‌ها در زندگی مدرن امروز پنهان است. برخی از ما، زمانی که بزرگ می‌شویم و می‌خواهیم تصمیم بگیریم، با بازخورد منفی از طرف والدین خود مواجه هستیم. ما یاد گرفته‌ایم که ممکن است انتخابمان نادرست باشد و همین انتخاب‌های نادرست باعث عدم موفقیت یا حتی در برخی مواقع تنبیه می‌شود. «دیان» 33 ساله، دریافته است که پدرش تاثیر زیادی در تصمیم‌گیری‌های او دارد. فلسفه پدرش همیشه این جمله بود: «تو اشتباه بزرگی کرده‌ای.» دیان می‌گوید: «من و برادرم هرگاه در دوران کودکی می‌خواستیم خودمان تصمیم بگیریم، به موقعیت‌های پیش رویمان به عنوان یک امتحان نگاه می‌کردیم و این تردید را داشتیم که شاید پاسخ درستی به سوال امتحان نداده‌ایم (انتخاب درستی نکرده ایم.) این احساس باعث می‌شد که من در همه قضاوت‌هایم دچار تردید باشم و نیازمند تایید پدر.

--------------------------------------------------------------------------------

ترس از اشتباه یا تردید یک مانع شناخته شده‌است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند انتخاب کردن، نوعی بدبختی است و همین احساس مانع از تصمیم‌گیری درست می‌شود یا تصور می‌کنند اگر انتخاب آنها غلط از آب درآید، دیگران چه فکری خواهند کرد. در هنگام انتخاب به جای فکر کردن به خوب‌ها و بد‌ها، بهتر است به نتیجه انتخاب خود فکر کنید، بیندیشید که با این انتخاب چه ارزش‌هایی را خواهید آموخت. اگر هم اشتباه کنید می‌توانید از آن برای پیشرفت‌های آینده‌تان استفاده کنید.

--------------------------------------------------------------------------------

ریشه مشکل هر کجا که هست، هنگام تصمیم‌گیری احساس تردید و نگرانی کمتری به خود راه دهید. بهتر است فکر کنید انتخاب من شاید بهترین انتخاب نباشد، اما به اندازه کافی خوب خواهد بود. این فکر باعث می‌شود شما نخواهید میلیون‌ها انتخاب را امتحان کنید و در آخر هم به این فکر کنید که شاید می‌توانستید بهتر عمل کنید.


--------------------------------------------------------------------------------

چه باید کرد؟


1- آگاه باشید که هیچ تصمیمی‌ بدون خطا نیست. ما در دنیای متغیری زندگی می‌کنیم و درستی هیچ تصمیمی‌ را نمی‌توانیم به طور کامل تضمین کنیم. در هنگام تصمیم‌گیری، به اندازه کافی اطلاعات جمع‌آوری کنید، فواید و ضرر‌های تصمیم خود را بدانید، اگر با تمام این کار‌ها باز هم تصمیم‌گیری شما نتیجه مطلوبی نداشت، به آن به عنوان یک تجربه آموزنده نگاه کنید نه یک اشتباه محض.

--------------------------------------------------------------------------------

2 - گزینه‌های خود را محدود کنید. وقتی گزینه‌های زیادی داریم، ممکن است دچار سردرگمی ‌شویم. سعی کنید برخی از گزینه‌ها را که از هر نظر بهتر هستند انتخاب کنید. برای مثال وقتی برای خرید وسیله خاصی بیرون می‌روید، فقط 3 مغازه را ببینید یا اگر می‌خواهید خانه خود را عوض کنید به جای 50 خانه، 10 خانه را ببینید.

--------------------------------------------------------------------------------

3 - وقتی تصمیمی‌گرفتید، دیگر به آن فکر نکنید چون دیگر کار از کار گذشته و فکر در مورد آن فقط باعث افزایش اضطراب، عدم اطمینان و مانع از تصمیم‌گیری درست در بقیه موارد زندگی‌تان می‌شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید